7 põhjust, miks lasteaedes peaks olema robootikatunnid

Paljude inimeste jaoks tundub robootika teemana, millega tegelevad targad noormehed kuskil TTÜ õppehoone laboratooriumites ning tavainimese jaoks on see hullem kui Hiina keele õppimine. Tegelikult on olukord vastupidine – tänapäeval on võimalik täiesti edukalt hakata robootikat õppima juba 5.-6. eluaastast ning meie valimisliidu üheks sooviks on ka kõigis Saue valla lasteaedades sisse viia robootikaõpe. Olles nüüd ise paar aastat seotud olnud Laagri roboringi tegemistega, siis tahakski välja tuua seitse põhjust, mis peaks lasteaedades olema robootikaõpe.

Robootika arendab peenmotoorikat

Peenmotoorika on eeskätt käte ja silmade oskus koos tegutseda ning robootika on suurepärane viis selle oskuse arendamiseks. Näiteks kasutades LEGO robootikakomplekte, siis laps peab õppima juhendi järgi roboti ja erinevate mehaanikaseadmete ehitamist ning see nõuab juba väga head käelise tegevuse oskust.

Laps saab aru tehnikaseadmete toimimisest

Lasteaias kasutatavad robotid üldjuhul andureid veel ei kasuta ja laps peab lihtsalt nuppude abil andma käsklusi, et robot täidaks seatud eesmärgi. See on suurepärane soojendus selleks, et laps hiljem kodus ka pesumasina, pliidi või mõne muu kodumasinaga hästi läbi saaks 😉

Õpitakse koos tegutsema

Robootika on tiimitöö ja üldjuhul ehitatakse roboteid ja programmeeritakse neid koos paarilisega. Nii õpib ülesandeid jagama ja koos töötama, mis on vajalik oskus olenemata erialavalikust, mida laps tulevikus teeb.

Julgustab ka tüdrukuid tehniliste erialadega tegelema

Kõik uuringd näitavad, et 20 aasta pärast on väga vähe erialasid, kus saab olla edukas ilma tehniliste oskusteta. Ometigi toob statistika välja kurva trendi, et inseneriteadused ja muud tehnikaalad on hetkel ikka pigem poiste alad. Seetõttu on oluline, et tüdrukud siiski saaksid ka võimaluse asja proovida ning lasteaed ja algklassid on selleks suurepärane aeg.

Annab õpetajatele võimaluse muuta teised ainetunnid mängulisemaks

Roboteid saab kasutada nii matemaatika, eesti keele kui muusika õppimiseks. Facebookis leiab mitmeid gruppe, kus õpetajad jagavad oma kogemusi ja õppematerjale ning selline lõimitud õpe aitab õpetajate sõnul lastel paremini omandada uusi teadmisi.

Arendab loogilist mõtlemist

Robootika ja programmeerimine põhineb hästi lihtsal kui … siis … muidu … loogikal, mis aitab kaasa loogilise mõtlemise arengule. Seda loogikat kasutatakse tänapäeval ka protsessijuhtimises – ehk siis selle oskuse omandamine noores eas annab lapsele rohkem valikuid tulevikus.

Parandab keskendumisvõimet

Masina ehitamine või programmi tegemine nõuab süvenemist – ülesanne tuleb enda jaoks täpselt lahti mõelda ning lahenduskäigu välja mõtlemine ilma korralikult keskendumata on võimatu. Ehk siis laps peab suutma muud mõtted peas tahaplaanile lükata ja suunama oma tähelepanu just käsilolevale tegevusele. Taaskord suurepärane oskus, mis tööturul on ka kõrges hinnas.

______________

Panen siia lõpetuseks video, mis sai tehtud siis, kui Laagri roboringi käivitasime Hooandja abiga. Selles videos avastavad robootikat 1. klassi õpilased.

 

Posted in Arvamuslood and tagged , , , .

Olen Laagri elanik (alates 2008), koolilaste ema, tudeng, internetiturundaja ja küllalti agar kodanikualgatustes kaasalööja. Tihti võetakse mu tegemised kokku lihtsalt fraasiga "aktivist".  Liitusin 2013. aastal Koostöö valimisliiduga kuna tundsin, et Saue vald jääb minu koduks veel pikaks ajaks ning soovisin aktiivsemalt panustda. Minu sooviks ongi, et Laagri ning Saue vald tervikuna oleks koht, kus oleks tore elada nii suurtel kui väikesel - see tähendab kindlasti häid lasteaedu, tugevaid piirkondlikke koole, põnevaid üritusi ja ühtset kogukonda.

Olen püüdnud kõigele sellele ka ise kaasa aidata - 2 aastat tagasi aitasin koos teiste lastevanematega käivitada Laagri Roboringi, mis on tänaseks üks suurimaid roboringe Eestis, selle raames korraldan ka kevadist üritust Laagri Robocity. Olen oma lennu lapsevanemate esindaja Laagri kooli nõukogus, Saue valla volikogu liige, haridus- ja revisjonikomisjoni liige ning kogukondade komisjoni esinaine

Hetkel olen ka tudeng ning õpin Tartu Ülikoolis kommunikatsioonijuhtimise magistrantuuris. Lisaks teen vahepeal koolitusi nii suurtele kui väikestele interneti ja arvutite teemadel.

Lisaks siinsetele blogipostitustele saab minu tegemistest lugeda mu blogis diana.sauevallakas.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga