Laagri kooli müsteerium

Tänases postituses tahaks rääkida Laagri kooli ühest suurimast müsteeriumist. Nimelt hoolimata sellest, kas koolis avatakse 3, 4 või 5 esimest klassi on alati koolikohtade defitsiit. Kusjuures alati umbes ühe klassikomplekti jagu. Samas kui pikemaid trende vaadata, siis viimased 7 aastat on koolikohta vajavate laste graafik alati olnud selline:

Kooli minevate laste arv järgmisel 5 aastal

Ehk siis piltlikult öeldes on päris palju lapsi Laagris, kes ei tule vallaelanike sekka kure noka otsas lennates või kapsalehe alt välja roomates vaid nad ilmuvad Laagri alevikku 6 aastaselt – koolikott seljas ja aabits kaenla all.

Kuigi esmapilgul võiks kahtlustada, et toimub uue salatoimikute hooaja filmimine, siis tegelikult on seletus palju lihtsam. Tuleb vaadata piirkonna kaarti:

Ehk siis umbes 2 km raadiusesse linnulennult Laagri koolist jääb sadu peresid, kelle jaoks oleks Laagri kool parim valik, kuid see ei ole nende piirkonnakool. Ja see piir on hägune – näiteks ühel pool Möldre teed on Tallinn ning teisel pool Saue vald. Asja ajavad veel segasemaks ka kinnisvaramaaklerid, kes reklaamivad Tallinna Veskimöldres asuvaid maju

Läheduses on mitmed lasteaiad, uus koolimaja, toidupoed ja erinevad ühistranspordivõimalused…

Nii kolibki noor pere heas usus siia arvates, et lasteaed paistab koduhoovist ja kool on tõesti kiviviske kaugusel. Mingi aja pärast nad taipavad, et päris nii see ei ole kuna nad elavad valel pool teed. Ja kuigi kogukonnatundele mõjub see kindlasti hästi, et uued elanikud kiiresti sõbrunevad naabritega teisel pool teed, et saada sissekirjutus, siis omavalitsuse jaoks on see probleem. Väga keeruline on teha otsust, et taotletakse laenu uue koolimaa ehituseks kui kõik prognoosid näitavad, et 5 aasta pärast pole piirkonnas piisavalt lapsi kahe koolimaja jaoks.

Aga mida siis teha?

Variant 1: Meie oma KoPo

Võime ju luua kohaliku politsei ehk koolipolitsei, kes siis iga kevad hakkab kõiki kooli astuvaid lapsi kontrollima – kas nad ikka elavad õigel pool teed? See oleks väga palju ressurssi raiskav, idiootne ja seega ka mitte isegi reaalselt võimalik mõte.

Variant 2: Laagri piirkond ühe omavalitsuse alla

Kõige loogilisem oleks, kui terve Laagri asum oleks ühe piirkonna all. Eelmistel KOV valimistel oli see idee isegi VL Koostöö programmis, kuid üldine haldusreform lükkas selle tahaplaanile. Aga see algatus peaks tulema rohujuuretasandilt ja mitte kuskilt kõrgemalt. Sest ei Tallinn ega Saku vald pole huvitatud ära andma tiheasustusega piirkonda, kus elanike keskmine sissetulek on üle keskmise. Ja kuna sellisest rahvaalgatusest hetkel infto pole, siis ka see variant ei sobi.

Variant 3: Koru kool

Seega jääbki üle viimane variant – peame aktsepteerima, et prognoosid ei kajasta reaalsust. Ning kuna lähiaastatel kerkib Laagri ümbrusesse mitusada ühepere elamut, kuhu suure tõenäosusega kolivad noored pered, siis on mõistlik ehitada uus kool. Koru kool peakski valmima aastaks 2020 ning võimalusel tuleb teha koostööd ka Saue vallaga, et vähemalt Tänassilma lapsed saaksid kodu lähedasse kooli ilma, et nende vanemad peaks pere naabrite juurde sisse kirjutama.

Aga lõpetuseks paneks sulle, kallis sauevallakas, südamele, et pole mõtet mängida sissekirjutusega tasuta bussipileti pärast. See ei ole seda väärt kui pead järgmised 9 aastat lapsi kuhugi Tallinna kooli vedama.

Posted in Töisemad teemad and tagged , , .

Olen Laagri elanik (alates 2008), koolilaste ema, tudeng, internetiturundaja ja küllalti agar kodanikualgatustes kaasalööja. Tihti võetakse mu tegemised kokku lihtsalt fraasiga "aktivist".  Liitusin 2013. aastal Koostöö valimisliiduga kuna tundsin, et Saue vald jääb minu koduks veel pikaks ajaks ning soovisin aktiivsemalt panustda. Minu sooviks ongi, et Laagri ning Saue vald tervikuna oleks koht, kus oleks tore elada nii suurtel kui väikesel - see tähendab kindlasti häid lasteaedu, tugevaid piirkondlikke koole, põnevaid üritusi ja ühtset kogukonda.

Olen püüdnud kõigele sellele ka ise kaasa aidata - 2 aastat tagasi aitasin koos teiste lastevanematega käivitada Laagri Roboringi, mis on tänaseks üks suurimaid roboringe Eestis, selle raames korraldan ka kevadist üritust Laagri Robocity. Olen oma lennu lapsevanemate esindaja Laagri kooli nõukogus, Saue valla volikogu liige, haridus- ja revisjonikomisjoni liige ning kogukondade komisjoni esinaine

Hetkel olen ka tudeng ning õpin Tartu Ülikoolis kommunikatsioonijuhtimise magistrantuuris. Lisaks teen vahepeal koolitusi nii suurtele kui väikestele interneti ja arvutite teemadel.

Lisaks siinsetele blogipostitustele saab minu tegemistest lugeda mu blogis diana.sauevallakas.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga