Muljeid esimesest kogukondade komisjonist

Vahepeal on siin blogis vaikus olnud – olen küll mõningaid muljeid kirja pannud oma isiklikus blogis, aga need on tundunud veidi liiga subjektiivsed, et valimisliidu üldisele lehele sobida.

Aga jagaks veidi muljeid esimesest kogukondade koosolekust nüüd siin. Kui välja jätta asjaolu, et kell 17, kui koosolek pidi algama, olin mina Laagris volikogu ruumis ja ülejäänud komisjon Saue linnas volikogu ruumis 😀 siis tegelikult oli väga asjalik ja produktiivne kohtumine (lõpuks ku me kõik koos samasse punkti sattusime). Kuna vallavalitsus hetkel kiirelt hariduse ja sotsiaalteemadega seotud määruseid kooskõlastustele saadab, siis ühtegi eelnõud meil täna päevakorras polnud ja see andis võimaluse veidi paremini terviklikku ülevaadet saada uuest vallast just kogukondade poole pealt…

Tegelikult on see isegi veidi hirmutav, kui erinev on olukord eri piirkondades – meil on tugevaid külaseltse ja vabaühendusi, kes suudavad endale eri projektidest taotleda edukalt kümneid ja sadu tuhandeid eurosid ja samal ajal on ka neid külasid, kus mingi MTÜ on, kuid tegevust absoluutselt ei toimu.

Küllaltki pikalt arutasime ka ruumide teemal – kindlasti ei ole vaja igas külas eraldi hoonet ühiste ürituste jaoks, kuid mõnel pool on hoone ja ruumide puudumine päris suureks probleemiks.

Siit edasi läks muidugi diskussioon seltside jätkusuutlikkuse peale – võibolla käsitlesime isegi kohati liiga detailselt neid vabaühendusi, mille esindajad komisjoni liikmed on, kuid samas eks üksikult üldisele minek on hea viis teema uurimiseks.

Igasuguseid toredaid mõtteid käis läbi – praktilised töötoad, mentorlus, tugev võrgustik, kompetentside jagamine jne. Muidugi siinkohas võiks küsida, et kas on mõtet komisjonis arutada tegevusi, kui tegelikult volikogu komisjoni roll on eelkõige nõuandev organ vallavolikogu jaoks. Aga siinkohas ma ise arvan, et kogukondade komisjon on oma olemuselt veidi teine kui majandus või hariduskomisjon – väga palju on kodanikualgatust ja rohujuure tasandil tegutsemist ning seega ei pruugi kõik mõtted olla sellised, mida vallavalitsus peaks tegema või volikogu otsustama, vaid asjad saab teha ära ise – kodanikualgatuse korras.

Hetkel on kogukondade komisjoni liikmeteks järgmised inimesed:

Enn Karu – mees, kes kunagi lõi Kernu valla ja siis 24 aastat hiljem liitus selle Saue vallaga. Kogu vahepealse aja oli ta ka ise Kernu vallavanem… Ütleks, et päris suurejooneline kodanikualgatuse projekt – kas pole 😉

Tiina Tint – Ääsmäe külaseltsi üks eestvedajatest ja naine, kes jõuab kõikjale. Ei pea end ka just väga passiivseks inimeseks, aga Tiinaga kohtudes tunnen alati, et aeg oleks end kiiremini liigutama hakata.

Janek Hamidžanov – Koppelmaa külavanem ja inimene, kes iga hea idee puul on valmis käed külge panema ja asja ära tegema.

Virko Raagmets – esindab Saue linna ja kuigi ennast kui ettevõtjat esmajoones tutvustab, siis olen ühistelt tuttavatelt kuulnud, et temas on ka paras annus kodanikuaktivisti 😀

Mihhail Jallajas – esindab siis hetkel Nissi valda komisjonis. Kahjuks pole nüüd nii tihedat kokkupuudet kogukondadega kui mõnel teisel, aga samas selline kõrvalvaataja pilk oli täna mitmel korral omaette lisaväärtus.

Margus Reintam – Maidla külavanem ja samuti väga aktiivne külaseltsi eestvedaja.

Andre Promet – otseselt nüüd Saue valla MTÜ-dega kokkupuudet ei oma, kuid on mõtteid ja huvi teema vastu ning kuna oli ka eelmises Saue vallavolikogus liige, siis saab tuua meile know-howd just sellest perspektiivist.

Kusjuures kuigi ülalpool mainitud inimesed on kõik väga toredad ja teemaga üldjuhul ka seotud, siis päris rahul ma praegu tegelikult komisjoni koosseisuga ei ole. Hetkel on Nissi ja Kernu pool esindatud ainult ühe inimesega ning täna tundsin selgesti, et seda on vähe. Diskussioonidest on läbi käinud mõte, et kogukondade komisjon võiks olla ka näiteks 12 liikmeline ja isiklikult toetaks seda ideed – see annaks parema sisendi ning samuti aitaks infot paremini tagasi viia kogukondadesse.

Panen siia ka esitluse, mille kiirelt koosolekul üle vaatasime ja arutasime, et miks numbrid ja graafikud sellised ikkagi on:

Kel huvi tekkis siis võib ka ühe mu varasema blogipostitusega tutvuda, kus veidi põhjalikumalt kirjutasid selles uuringust, mis kevadel Saue ühendvalla vabaühenduste seas sai läbi viidud:

Vabaühenduste roll omavalitsuses

Posted in Töisemad teemad and tagged .

Olen Laagri elanik (alates 2008), koolilaste ema, tudeng, internetiturundaja ja küllalti agar kodanikualgatustes kaasalööja. Tihti võetakse mu tegemised kokku lihtsalt fraasiga "aktivist".  Liitusin 2013. aastal Koostöö valimisliiduga kuna tundsin, et Saue vald jääb minu koduks veel pikaks ajaks ning soovisin aktiivsemalt panustda. Minu sooviks ongi, et Laagri ning Saue vald tervikuna oleks koht, kus oleks tore elada nii suurtel kui väikesel - see tähendab kindlasti häid lasteaedu, tugevaid piirkondlikke koole, põnevaid üritusi ja ühtset kogukonda.

Olen püüdnud kõigele sellele ka ise kaasa aidata - 2 aastat tagasi aitasin koos teiste lastevanematega käivitada Laagri Roboringi, mis on tänaseks üks suurimaid roboringe Eestis, selle raames korraldan ka kevadist üritust Laagri Robocity. Olen oma lennu lapsevanemate esindaja Laagri kooli nõukogus, Saue valla volikogu liige, haridus- ja revisjonikomisjoni liige ning kogukondade komisjoni esinaine

Hetkel olen ka tudeng ning õpin Tartu Ülikoolis kommunikatsioonijuhtimise magistrantuuris. Lisaks teen vahepeal koolitusi nii suurtele kui väikestele interneti ja arvutite teemadel.

Lisaks siinsetele blogipostitustele saab minu tegemistest lugeda mu blogis diana.sauevallakas.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga