Tango neljale otsib partnereid…

Üleeile oli meil järjekordne valimisliidu koosolek ning arutatud sai mitmete asjade üle – uued liikmed, programmi koostamine, nimi ja mõndagi muud. Kusjuures suurimaks väljakutseks saabki olema see, millest ka ühinemisläbirääkimiste ajal nii mõnedki korrad juttu oli – ehk siis linna ja nn “tagamaa” liitmine. Kernus ja Nissis on tugevad valimisliidud olemas, kellega maailmapilt ja arusaamad kohaliku elu juhtimisel suuresti kattuvad ning koos nendega on plaan ka koos paika panna sihid ja tegevused järgmiseks neljaks aastaks.

Kahjuks on Saue linnaga keerulisem. Kuigi ka seal tegi valimisliit Kindlad Tegijad päris hea tulemuse, siis praeguseks hetkeks tundub, et see liit on lagunenud. Valimisliidu esinumber Henn Põlluaas valiti viimastel riigikogu valimistel parlamenti EKRE nimekirjas ja erakondade register näitab, et EKRE-ga on liitunud ka valimisliidu teise tulemuse saavutanud Tõnu Urva. Külajuttude põhjal võib eeldada, et ka ülejäänud liikmed on juba uusi väljakutseid leidnud.

Ehk siis puudub Saue linnas tugev valimisliit, kellega saaksime koostööd teha ühise programmi kokkupanekul ja see on probleem. Sest kui erakonnad üldjuhul panevad programme kokku makrotasandilt alla liikudes ning seetõttu võib isegi juhtuda, et küllaltki sarnaste loosungitega minnakse valimistele vastu Mikitamäelt Sõrve tipuni, siis valimisliitude tugevus on eelkõige selles, et programm pannakse kokku just eelkõige kohalikest vajadustest ja elanike soovidest lähtuvalt. Muidugi on siinkohal oht, et jäädakse liiga kinni külakiikudesse ja kergteede tasemele, aga selle ohu vältimiseks sai koosolekul kokku lepitud, et esialgu paneme paika laiema visiooni, et millist Saue valda me tahaks näha 10-20 aasta pärast ja siis hakkame alles täpseid tegevusi kaardistama. Nii saab üle kontrollida ja kindel olla, et need tegevused koos siiski terviku moodustaks.

Kogu programm pannakse kokku valimisliidu liikmete poolt – mida paremini on eri piirkonnad esindatud seda läbimõeldum ja kogu ühendvalla vajadusi arvestavam saab olema ka programm. Ja hetkel siis olemegi olukorras, kus meil ei ole ühendvalla 25% elanike huvid esindatud. Muidugi tutvume kindlasti arengukavadega ja lähtume seal toodust infost, aga see ei ole piisav!

Kuna Saue linn on suuruselt ja olemuselt võrreldav Laagriga, siis võrdluseks võiks tuua selle, et eelmine kord 25 valimisliidu nimekirjas kandideerijast olid ca 10 seotud Laagriga. Ja see tundub suhteliselt mõistlik number, et oleks esindatud erinevad asula piirkonnad ja valdkonnad.

Muidugi võiks küsida, et kas siis ei võikski Saue linn olla pigem erakondade mängumaa ning las valimisliidud jäävad maakatele.

Kui vaadata 2013 valimiste tulemuste kokkuvõtet piirkonnas, siis 54% valijate häältest läks ühendvalla piirkonnas valimisliitudele. Tugevama tulemusega erakonnad olid IRL ja Reformierakond, mis siis said vastavalt 16% ja 15%. Kui piirkonnas ei ole väga palju kasvanud usk poliitiliste parteide vastu, siis on tõenäosus suur, et valmisliit on ka seekord üks koalitsioonipartneritest. Koalitsioonileping pannakse paika just koalitsioonipartnerite programmide põhjal. Kindlalt saab väita, et mida paremini on juba valimiste eelsetes programmides piirkonna huvid välja toodud siis seda paremini saavad need olema esindatud. Ja seetõttu peaks ka iga Saue linna aktiivse kodaniku eesmärk olema, et nende mõtted oleksid kõigis valimisnimekirjade programmides esindatud.

Kuna Koostöö valimisliit oli piirkonna ühinemise eestvedaja, siis soovime, et toimuks sujuv piirkonna lõimumine. Ning kõige paremini saab see toimuma käbi aktiivsete kodanike kaasamise igast piirkonnast ja erinevatest sihtrühmadest. Muidugi püüame me nüüd ka ise suhelda inimestega, kes on aktiivse osalusega silma jäänud, kuid paratamatult on väljastpoolt kogukonda olles palju keerulisem leida õigeid kontakte, kui kogukonna siseselt.

Ehk siis lõpetuseks teekski üleskutse Saue linna aktiivsetele inimestele, kes tahaksid kodukandi arengusse panustada, kuid ei soovi astuda erakonda – andke endast palun märku! Kõige lihtsam on seda teha kirjutades info@koostoo.ee . Tulge koosolekule, kuulake mis teemad õhus on ja aidake kokku panna selline programm, et see aitaks ka lahendada kitsaskohti Saue linnas.

Siinkohas on vist mõistlik ka ära mainida, et programmi koostamisel osalemine ei too kaasa kohustust valimistel kandideerida. Lõplik otsus tuleb selles osas teha enda jaoks alles augusti keskpaigaks. Isegi kui otsustad selleks ajaks mitte kandideerida, siis jäävad su mõtted ja ettepanekud ju programmi alles ja oled andnud panuse, et asja muutuksid ka edaspidi ainult paremaks.

Ja kui sa tõesti ise ei saa/ei taha/ei julge, siis palun postita selle postituse link mõne tuttava kaaslinlase seinale, keda sa ise tahaks aktiivsemalt näha kohaliku omavalitsuse juhtimise juures. Äkki see julgustab teda endast märku andma 😉

Posted in Töisemad teemad and tagged , .

Olen Laagri elanik (alates 2008), koolilaste ema, tudeng, internetiturundaja ja küllalti agar kodanikualgatustes kaasalööja. Tihti võetakse mu tegemised kokku lihtsalt fraasiga "aktivist".  Liitusin 2013. aastal Koostöö valimisliiduga kuna tundsin, et Saue vald jääb minu koduks veel pikaks ajaks ning soovisin aktiivsemalt panustda. Minu sooviks ongi, et Laagri ning Saue vald tervikuna oleks koht, kus oleks tore elada nii suurtel kui väikesel - see tähendab kindlasti häid lasteaedu, tugevaid piirkondlikke koole, põnevaid üritusi ja ühtset kogukonda.

Olen püüdnud kõigele sellele ka ise kaasa aidata - 2 aastat tagasi aitasin koos teiste lastevanematega käivitada Laagri Roboringi, mis on tänaseks üks suurimaid roboringe Eestis, selle raames korraldan ka kevadist üritust Laagri Robocity. Olen oma lennu lapsevanemate esindaja Laagri kooli nõukogus, Saue valla volikogu liige, haridus- ja revisjonikomisjoni liige ning kogukondade komisjoni esinaine

Hetkel olen ka tudeng ning õpin Tartu Ülikoolis kommunikatsioonijuhtimise magistrantuuris. Lisaks teen vahepeal koolitusi nii suurtele kui väikestele interneti ja arvutite teemadel.

Lisaks siinsetele blogipostitustele saab minu tegemistest lugeda mu blogis diana.sauevallakas.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga