Mõnekümne kilomeetri kaugusel Tallinna kesklinnast paiknev Laitse piirkond eristub oluliselt selle poolest, et siin paikneb 3000 endist suvilakinnistut, lisaks talumajapidamised, kuhu on jätkunud inimeste sissevool nii noorte perede kui ka eakamate inimeste näol, kes on linnakorteri vahetanud maapiirkonnas elamise vastu, et rajada endale kodu privaatsust pakkuvas kaunis looduslikus keskkonnas. Laitse küla südant kaunistavad huvitavad ajaloolised, suursugused hooned nagu Laitse loss ja Tauno Kangro Graniitvilla. Paljud endised mõisakompleksi kuuluvad häärberid, teenijatemajad, viinaköögid, aidad, tallid on korrastatud, mis annab Laitsele täiesti omalaadse, mõisastiilis küla ilme.
Tööle käiakse peamiselt Tallinnasse või linnalähedastesse keskustesse. Nii täidab piirkond peamiselt elamurajooni funktsiooni.
Kui Laitse piirkonda on sisse ennast registreerinud ca 1300 elanikku, siis suveperioodil elab siin 10000 inimese ringis ning maksumaksjate vähesus teeb piirkonna arendamise keeruliseks, kuna Euroliidu rahade taotlemisel on kriteeriumiks teatud inimeste arv, mida siinkohal ei täideta. Seega eristub Laitse oluliselt teistest piirkondadest ning vajab eraldi tähelepanu ja arengukava väljatöötamist, et elanikel tekiks motivatsioon valda sissekirjutuse taotlemiseks.
Hetkel on probleemiks halvad teed, tänavavalgustuse puudumine, vesi ja kanalistasioon, hooletu suhtumine heakorda, kogukonna vähene identiteet.
Paljudel linnalähedastel valdadel on kogemus endiste suvilapiirkondadega tegelemisel, samuti Saue vallal, kuigi üksühele seda võrrelda ei saa. Vallas on kaks suuremat ja mõned väiksemad suvilapiirkonnad, mis siiski pole Laitsega suuruselt võrreldavad. Seal on leitud võimalusi äratada elule kohapealsed kogukonnad Maidlas, viia mustkatte alla peamised ligipääsuteed, varustada Vatsla külas suvilapiirkond vee ja kanalisatsioonivõrkudega. Vald on saanud omandisse kõik peremehetuks jäänud või hooleta maad. Vastutust on pandud ka endiste ühistute elanikele, seades paika kriteeriumid, mitu % elanikest peab olema ametlikult sisse registreeritud, et toimuks talvine lumelükkamine ning oleks põhjust kavandada mustkatteid. Ühistud on asukohalt ja suuruselt siiski eripalgelised, oluline on see teema tõsta töölauale ja sellega etappide kaupa järkjärgult tegelema asuda. Esimesed tulemused ei lase ennast siis kaua oodata, samas ka optimistlike plaanide kohaselt on sellega tõsisemalt tegeleda vaja vähemalt järgmised 10 aastat.
Laitse kohapealseks plussiks on hea rongiliiklus, linnalähedus, lasteaia ja kooli olemasolu, üha suurenev noorte perede osakaal.
Tegeledes nii füüsilise kui sotsiaalse infrastruktuuri järkjärgulise parandamisega, toetades ja aktiviseerides kohalikku initsiatiivi, võime tulevikus Laitsest rääkida kui hea mainega aedlinnast, mis pakub privaatset ja mõnusat elukeskkonda soodsa asukoha ja hea transpordiühendusega kesklinna.
Foto: Laitse graniitvilla