Saue vald on mõnus paik elamiseks inimesele, kes hindab elamiseks puhast keskkonda. Viimastel aastatel on valla poolt palju panustatud meie elukeskkonna parandamiseks. Rajatud on kergliiklusteid ja arendatud ühistransporti. Paigaldatud on nägusad ja kergesti ligipääsetavad pakendi ja vanapaberi konteinerid. Läbi hangete on tagatud soodsa hinnaga segaolmejäätmete äravedu, tasuta saab 2x aastas ära anda ohtlikke jäätmeid ning vallaelanikele on tagatud võimalus viia Pääsküla jäätmejaama ehitus- lammutusjäätmeid, suurjäätmeid, elektroonika jäätmeid, vanu rehve jne. Kõlab nagu muinasjutt…
Aga reaalsus on see, et vast rajatud kergliiklustee ümbrus on täis tühja taarat, kraavides vedelevad vanad rehvid ja metsa alla on kallatud ehitusjäätmeid. Üle valla leiab kõikjal 200 liitriseid vanu vaate, kus sees põletatakse jäätmeid. Laisemad on need paigaldanud oma aeda, “nutikamad” on need peitnud maja ligidale põõsastesse. “Tegijamatel” on suisa mitu vaati. Vaatidesse kogutakse nii plast kui paber pakendeid kui haljastus- ja segaolmejäätmeid. Õhtul pimeduse hakul pannakse siis tünni sisule tuli otsa ning jäetakse tihti niisked jäätmed hommikuni tossama. Sedasi vaikselt suitsedes eraldub põlemisel kõige rohkem kahjulikke ühendeid, mida kõik naabrid peavad paraku sisse hingama.
Olen käinud ise korduvalt põõsastes järelvalveta lõõmavaid tünne kustutamas, paraku tundub see suht mõttetu tegevusena, kuna varsti on jälle küla kohal tunda plastiku kärsahaisu. Kurb näide on ka see pilt.
Inimene kes on oma krundi taga asuvale kõrgepingeliinide ohutusalale tünni paigaldanud ja sinna pakendeid põletamiseks kogub, sõidab iga päev mööda valla uuematest ja nägusamatest pakendite kogumise konteineritest, mis asuvad tema kodust vaid 300m kaugusel… masendav.
Kui sa seda postitust lugedes tunned endas ära ühe paljudest jäätmete põletajatest, siis usu mind, tegelikult on palju mugavam viia jäätmed selleks ettenähtud kohta. Kui sinu kodukohas ei ole ligiduses pakendite kogumist, küsi infot valla keskkonnaspetsialistilt, kes oskab kindlasti aidata leida lahenduse koos jäätmekäitlejaga, et kuidas saaksid võimalikult mugavalt lahti pakendi jäätmetest. Kui iga nelja nädala tagant segaolmejäätmete vedu on liiga harv, siis võid muuta veo sagedust kahele nädalale. See paar eurot lisa tühjenduskorra eest kuus ei ole kallis. Kui teate oma tänaval või külas inimesi, kes tünnides jäätmeid põletavad, selgitage neile julgelt mida nad valesti teevad ja mis on lihtsamad alternatiivid. Hingate ju ise sisse seda, mida naaber põletab.
Meid ümbritsev keskkond on meie enda teha!