Nissi, Lehetu ja muud väikeasulad – 151 Allan Muuk

Neli aastat tagasi olime omavalitsuste valimiste künnisel olukorras, kus oli vaid üks soov ja teadmine. Tuleb liituda ja ühendvald tööle saada. Oli vastuseisu, kuid valdav enamus nüüdse Saue ühisvalla territooriumi elanikest tervitas seda otsust.

Noore omavalitsuspoliitikuna ajendas mind toona valmisliitu astuma soov näha, kuidas selline omapärane protsess Eestis läbi viiakse. Sündinud ja kasvanud kunagise Nissi valla territooriumil asuvas Lehetu külas kannustas mind veel paljude seal elavate inimeste põhjendatud hirm. Kas me ikka ei jää selles suures vallas lihtsalt nurga taga põhku hõikajaks või sõnnikul kargajaks?! Karjud, aga keegi ei kuule? Võin kinnitada, et ei jäänud. On kuulda võetud. Vestlused kohalikega on seda tõestanud. Kas tõepoolest on kõik nii ideaalne? Ei, ei ole!

Julgen seda niimoodi väita, sest tegelikult on ju palju veel ees! Just nüüd tuleb seista selle eest, et liitumise taustal ei tehtaks taas vigu ning lastakse valla ääremaad umbrohtu kasvada. Tuleb endiselt kindlas kõneviisis igal valijal anda edasi need probleemid ja soovid, mida ta oma elukeskkonna paremaks muutmiseks sooviks ära teha. Saue valla külaseltside liikumist võib kohe kindlasti eeskujuks tuua kogu Eestis. See annab tunnistust, et ka kõige tillukesemas kohas on keegi, kes suudab kohaliku kogukonna eest südant valutada. Uue valimisperioodi üks ja kindel eesmärk minu nägemuse põhjal on sellise tegevuse arendamine ja soodustamine.

Demograafiline liikumine näitab, et just Tallinnast soovitakse üha enam eemale saada. Saue vald on selleks ideaalne oma hea transpordi ühenduse ja terve loodusliku keskkonnaga. See on võimalus need soovid täita. Rong Turbasse on selle väga hea näide! Sealt edasi saab ju ainult usinamalt Haapsalu poole rühkida. Miks mitte käivitada liikumine külasaun! Ühissaunad olid ju kunagiste kolhoosi-sovhoosi keskuste päris osa, mis tõid nädalalõpu eel külarahva kokku ja andsid tõuke paljudele ühistegemistele. Oma loomingulise kogemuse pealt võin kinnitada, et valda on vaja ka erinevateks projektideks täpsemini orienteeritud, sõnastatud kultuuri ja sporditoetusi.

Saue vald on ilmselgelt vald, kus vähemalt suurte asumite lõikes on kergliiklusteid piisavalt usinalt arendatud. Selge on see, et neid on vaja enam. Olen kindel, et need tulevad! Oh, tegemist on tegelikult palju! Seega, ma arvan, et neli aastat tagasi alustatud tööd on vaja jätkata, et me ei jääks loorberitele puhkama. Seega näen vajadust jätkata valimisliidus ,,Koostöö – Meie vald”! Ma olen kindel, et oma rikkaliku kogemuste pagasi pealt on see võimalik.

Allan Muuk
teleprodutsent, ajakirjanik
Laagri elanik, sündinud Lehetus.

Posted in Arvamuslood.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga